Technologia CNC (Computerized Numerical Control) sięga swych początków lat 50. ubiegłego wieku.
W pierwszych fazach rozwoju służyła amerykańskiej armii, by później podbić rynki światowego przemysłu. Obecnie jest chętnie wykorzystywanym sposobem obróbki materiału w wielu dziedzinach. Co stanowi o wyjątkowości tej metody?
Czym jest frezowanie CNC?
W dużym uproszczeniu proces ten polega na sterowanej komputerowo obróbce skrawaniem, z wykorzystaniem ploterów frezujących CNC, pracujących na różnych materiałach. Dzięki komputerowemu zaprogramowaniu frezowanie CNC zapewnia dużą precyzję, wydajność i powtarzalność procesu. Narzędzie wykonuje ruch obrotowy, podczas gdy ruch posuwowy jest wykonywany przez narzędzie bądź obrabiany przedmiot. Frezarki mogą zostać utrzymane w konstrukcji pionowej, poziomej, bądź uniwersalnej. Wyróżnia się również różne rodzaje frezu: wykonane ze stali, węgliku spiekanego lub pokryte płytką diamentową. Frezarki dzielimy również na górno- i dolnowrzecionowe. Wszystkie te cechy stanowią o ich przeznaczeniu i stosowane są w nieco innych celach. Inwestycja w sprzęt do obróbki CNC pozwala znacząco obniżyć koszty pracy w zakładzie, a także zwiększyć wydajność produkcyjną.
Gdzie stosuje się proces frezowania CNC?
Materiałami, które można obrabiać za pomocą ploterów CNC, są wszelkiego rodzaju metale, tworzywa sztuczne oraz drewno. Z tego względu frezowanie CNC znajduje swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a także w warsztatach. Dzięki możliwości zaprogramowania powtarzalnego schematu, metoda doskonale sprawdza się w produkcji masowej. Pozwala również wykonać bardziej śmiałe projekty wymagające dużej precyzji, zatem jest chętnie wykorzystywana przez jubilerów.