Przemysł stolarski jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu.
Szczególny rozwój technologii można zauważyć w ostatnich kilkunastu latach. Dawniej obróbka materiałów była możliwa jedynie przy wykorzystaniu tradycyjnych maszyn, które wymagały ręcznego sterowania. Postęp technologii umożliwia dziś jednak znacznie wydajniejszą pracę, do której nie jest potrzebna praca fizyczna.
Maszyny CNC działanie i zastosowanie
Ploter frezujący CNC, jest urządzeniem w znaczącym stopniu ułatwiającym i przyspieszającym pracę w przemyśle meblarskim, reklamowym, jubilerskim itp. Funkcjonuje poprzez przetwarzanie wartości wprowadzanych do obrabiarki w postaci impulsowej i binarnej na wykonywane ruchy. Przyczyniają się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa oraz efektywniejszej pracy. Pierwsze plotery CNC pojawiły się na rynku już około 70 lat temu. Są to narzędzia, które pozwalają na automatyzację bardzo dużej części pracy. Wykorzystywane są do produkcji wielu przedmiotów, które używamy każdego dnia. Znajdziemy je m.in. w domach, szkołach. Poza tym są bardzo ważne przy produkcji elementów konstrukcyjnych w budownictwie oraz przy produkcji samochodów.
Jak funkcjonują maszyny CNC?
Plotery Frezujące przetwarzają wprowadzane dane cyfrowe na bardzo dokładny ruch. Składają się z kilku elementów, które odpowiadają za różne części pracy. Nośnik danych jest urządzeniem wejściowym, które przechowuje wiadomości o sterowaniu. Te same sygnały są przetwarzane na sygnały sterujące ruchem w sterowniku. Ostatnim elementem są napędy sterujące osiami wrzeciona i przesuwu. Plotery umożliwiają zmianę współrzędnych ruchu w osiach X, Y i Z. Najnowocześniejsze plotery CNC pozwalają na sterowanie maszyną przez program w 3D.